Estetinis plombavimas – tiesioginis dantų restauravimo metodas, kurio metu gyd. odontologas tiesiogiai burnoje atkuria trūkstamus ar pažeistus danties audinius. Šiuo būdu galima atstatyti nudilusius, nuskilusius, pakeitusius spalvą, ėduonies pažeistus dantis, norit pagražinti formą, uždaryti per didelius tarpus tarp dantų.
Natūralus dantis susideda iš emalio ir dentino. Jie skiriasi savo spalva, kietumu, skaidrumu. Todėl atliekant tiesiogines dantų restauracijas gydytojas tiksliai sluoksnis po sluoksnio atkuria danties audinius. Taip sukuriama natūralaus danties kopija, atstatant danties formą ir anatomines struktūras, danties dydį, mikroreljefą, skaidrumą, ir blizgesį. Taisyklinga dantų anatomija svarbi ne tik grožiui, bet ir kramtymo funkcijai palaikyti.
Atliekant tiesiogines restauracijas stengiamasi maksimaliai išsaugoti kuo daugiau sveikų danties audinių. Tai tausojantis gydymas, nes pašalinami tik pažeisti, gadinantys estetinį vaizdą audiniai. Dantys išsaugomi gyvybingi.
Estetiniam plombavimui naudojamos medžiagos – kompozitai yra artimos natūraliems dantų audiniams. Jos išsiskiria itin geromis fizinėmis ir mechaninėmis ypatybėmis: mažu susitraukimo koeficientu, mažu pralaidumu terminiams dirgikliams, dideliu atsparumu dantį veikiančioms jėgoms kramtant, atitinka aukščiausius estetinius reikalavimus.
Šiuolaikiniai gydymo metodai ir naudojamos medžiagos- leidžia funkcionaliai ir estetiškai atkurti ir krūminius dantis, jų kramtomąjį paviršių – prarastas anatomines struktūras – kauburus, vageles. Atkurti prarastą danties vainiko aukštį. Tai saugo dantis nuo nudilimo, užkerta kelią sąkandžio žemėjimui, kramtymo efektyvumo mažėjimui, nes taisyklinga dantų anatomija svarbi ne tik grožiui, bet ir kramtymo funkcijai palaikyti.
Konsultacijos metu yra įvertinamas procedūros sudėtingumas, t.y. restauruojamų dantų skaičius, pažeidimų dydis, jų šalinimo eiga bei paciento lūkesčiai. Vieno apsilankymo metu dažniausiai restauruojama iki 6 dantų, todėl jau po vieno vizito galima džiaugtis nuostabia šypsena.
Po estetinio plombavimo ypač svarbu tinkamai prižiūrėti dantis. Laikytis įprastų burnos higienos taisyklių, taip pat naudoti minkštą dantų šepetėlį, valytis pasta neturinčia abrazyvinių medžiagų. Viso to laikydamiesi užtikrinsite ilgesnį dantų paviršiaus blizgesio efektą bei nesuardysite plombuoto danties reljefo. Taip pat rekomenduojama per metus 1-2 kartus atlikti profesionalios burnos higienos ir plombuotų dantų poliravimo procedūras.
Estetinio plombavimo privalumai:
- Estetiška ir natūrali restauracijos išvaizda
- Restauracijai atlikti dažniausiai užtenka vieno ar kelių vizitų
- Sustiprina pažeistą dantį
- Išsaugoma daugiau sveikų danties audinių nei protezuojant
- Kartais gali būti kaip ortodontinio gydymo(dantų tiesinimo breketais) ar protezavimo alternatyva
- Nuskilusę restauraciją galima lengvai ir greitai pakoreguoti vieno vizito metu
- Nedidelė kaina
Estetinio plombavimo trūkumai:
- Plombinių medžiagų nusidėvėjimas yra maždaug tris keturis kartus greitesnis, nei natūralaus danties
- Plombinės medžiagos labiau kaupia apnašą, todėl rekomenduojama 1-2 kartus per metus atlikti restauracijų poliravimą
- Plombinės medžiagos kietinant šviesa traukiasi, todėl ilgainiui gali atsirasti restauracijų pigmentacija, pralaidumas, atsisluoksniavimas